Stilleben i äppelblomstider

REKLAM FÖR EGEN VERKSAMHET

Jag vet att vi är många som tycker om att arbeta med stilleben i inredningen. För mig upphör det aldrig att bli intressant. Det är tacksamt att bygga upp små miljöer som kan förankras i säsong. Jag är alltid ute efter vackra föremål som passar in hemma hos de som inreder klassiskt.

Vad kan man tänka på när det gäller stilleben?

  1. Blanda material för att skapa spänning bland tingen. Här syns glas tillsammans med en keramikvas. Ramen i tavlan bidrar med metall. Mix ger spänst åt det utvalda. Tingen lyfter varandra.
  2. Tänk på att få in djup och höjd i ditt arrangemang. Det är tacksamt att använda en bok för att få upp tingen och att arbeta med olika nivåer.
  3. För in säsong i dina stilleben. Det uppenbara är naturen, men det är även fint att föra in olika färger och saker som man förknippar med en årstid.
  4. Utmana det konventionella. Luta en tavla mot en vägg på ett sidobord istället för att sätta upp den. Speglingarna i glaset skänker liv och reflektioner till det som står framför.
  5. Blanda storlekar och tänk gärna ojämnt antal. Eller gör tvärtom! Samla flera av samma. Regler är till för att brytas!
Här syns ett tryck med ett klassiskt stilleben med äpplen I mina rum av Mac Hamilton. Konst kan oroa och väcka tankar. Här är det snarare ett motiv som ögat känner igen och som med lätthet kan infogas i en inredning. Tavlan är vacker i ett kök eller en matsal och fint i sammanhang med andra tavlor.
Och vem tycker inte om formen av kunskapens frukt? Glas är fint i inredning då det ger speglingar och släpper genom ljus. Här kontrasteras lättheten i äpplet med bladet med en riktigt tung glasprydnad i spikoptik. De samspelar fint med varandra och fungerar även i ensamt majestät.

När det gäller keramik vill jag fångas av en känsla när jag håller i föremålet. Just som i denna vas av Fred Forslund. Jag tycker om glasyr som känns levande och där man ser såväl handens verk som att föremålet har levt. Det taktila är viktigt, samtidigt som formen är av vikt för att kunna omfamna olika blommor över året.

Jag hoppas att du fick inspiration till att leka med dina stilleben!

[Samtliga föremål i detta inlägg kommer snart till salu på @baravackrating. Är du intresserad av ett föremål hör av dig till mig genom DM på Instagram eller mejla till baravackrating@gmail.com. Varmt välkommen!]

Leave a Reply

Your email address will not be published.