Svep – I syrenernas tid

Hej!

Detta var veckan när jag blev nyförälskad i vårt växthus. Ofta är det de små förändringarna som behövs för att trivselfaktorn skall öka. Genom att släppa in mer luft och energi – såväl bokstavligt som bildligt talat – känns det som ett helt nytt utrymme att hänga i. Jag kanske skall skriva mer om växthuset här framöver? Maj är månaden för de stora känslorna. Det ligger en tät doft av syren så där på gränsen till att bli för mycket, men ändå alldeles, alldeles ljuvlig. Finns det något vackrare än klassiska bondsyrener när de går över till den där ljusare tonen av lila? Försommarromantik galore.

Sedan senaste svepet har jag skrivit om tre tankar från helgen och om att fånga stunderna i vardagen. I helgen skall jag göra mig en maxad bukett med de långa lila tulpanerna som blommar nu tillsammans med syren. Det känns som en värdig inramning till den överdådiga musik som kommer att ljuda här på lördag kväll tillsammans med familj och vän. Man har inte roligare än man gör sig, så är det. Allt behöver inte vara på blodigt allvar eller hur?!

Vi tar väl lite samlat fint så här på fredagen, bland annat en oslagbar känsla, Birkins andra Birkin, fint från Bara vackra ting och en reklamkampanj som jag älskar. Hoppas du finner något som inspirerar!

Weronica

Om du inte redan har sett Highgrove & Burberry och kampanjfilmen med kända brittiska skådespelare och underbar Country house-estetik – gör det! Highgrove är kungen och drottningens privata trädgård som inspirerat till en kollektion som ger en anglofil rysningar av välbehag. Put the kettle on och njut av tidlös inspiration. Jisses ja – klart att man vill sitta i ett fält av kål med tjusig hatt och scarf som Elizabeth McGovern – för alltid Cora i Downton Abbey. Definitivt med en trädgårdsmästare som tar hand om alla besvärliga kållarver ;).

Visst är vi fler som har mentala listor på saker som vi vill finna någon gång? Man vet inte riktigt när eller var eller hur, men det skulle vara kul att ha det i sin ägo. I går stod det helt plötsligt en perfekt korgväska mitt framför ögonen på mig. Kicken! Inte att förakta! Jane Birkin är naturligtvis stilikonen här. Korgen ledde fram till Hermès Birkin-bag sägs det. Jag älskar känslan och tanken på sommaren med en korg som denna i handen. Vi får väl se om jag till och med lindar en scarf runt handtaget för att riktigt omfamna min inre Jane Birkin!

Även hoppfullt med bokhögar inför sommaren! Klassiker läggs fram och hur höga stilpoäng att hala fram Fitzgerald ur korgväskan :)?! Jag har alltid älskat böcker – Weronica lång och smal läser böcker som en mal – minns fortfarande rimmet från avslutningen i nian. Nu finns det bokstylister och kurerade bokhyllor. Vi hoppas väl på att böckerna blir lästa också!

Den vackraste av skålar av Arthur Percy i min butik. En glädje att få förmedla så vackra ting!

REKLAM FÖR EGEN VERKSAMHET

I dag har jag fyllt på med dessa skönheter. Det är roligt att ta in det som känns nu även om det handlar om äldre ting. Här får jag säga att jag prickat in tre tydliga strömningar inför sommaren.

  1. Gipsreliefer att sätta på väggen. Om man inte har plats för stora plattor som sätts över dörrar är de mindre runda klassikerna ett alternativ. De ger en fin romantisk sommarstämning.
  2. 1800-talsporslin med karaktär – gärna i klassiska mönster som Willow. Det är en annan känsla i äldre tallrikar. De här hängs gärna på väggen. Länge sedan vi såg så mycket olika saker som väggprydnader!
  3. Duvblått. En mildare blå färg som är fint till det mesta. Här syns en lite ovanlig skål av Vicke Lindstrand för Upsala Ekeby. Så fin att samla sommarens snäckor i.

Varmt välkommen in till @baravackrating !

Syrener må få den mesta uppmärksamheten denna tid på året, men jag slår även ett slag för kastanjernas blomning. Så mycket historia i dessa väldiga vackra träd. I syren – och kastanjetid har jag mest lyssnat på klassisk musik. Det är en speciell känsla att sitta i växthuset när solen går ner och höra dessa toner.

Trevlig helg!

Fånga dagen: Sommarens godaste baguette, Veronatulpaner och vardagsumgänge

Jag börjar att träna upp min känsla för sommaren redan nu. Vi har inte bokat något speciellt, då det boende vi har haft i Skåne inte var tillgängligt denna gång. Jag tänker att vi skall göra saker mer i närområdet och några lite längre utflykter, men då krävs det att man övar på att bara göra. Sagt och gjort – i går bjöd jag in min vän till lite häng i växthuset. Bara sådär en vanlig tisdag. Det blev så trevligt!
Jag lade på en duk på bordet och plockade en trädgårdsbukett så att det skulle kännas lite speciellt. Vi åt baguette och drack lemonad. Det får inte vara för krångligt när man är spontan.
Min favoritbaguette just precis nu: Börja med att breda brödet med Keso Crushed. Fyll på med salladsblandning, körsbärstomater och skuren avocado. Lägg på några skivor salami, Brie och toppa med nöt- och fröströssel och god Balsamico. Mums!
Om ni skall skriva upp en tulpan att plantera i höst rekommenderar jag favoriten Verona. Den påminner om en pion med många kronblad och doftar svagt av citrus. Det är omöjligt att inte tycka om! Så fin att kombinera i buketter med de sista narcisserna, vita syrener på gång och stora daggkåpeblad.

Hoppas du blev inspirerad till att se det stora i det lilla!

Tre saker jag tänkte på i helgen – kombinationer, kvalitet och att röra om i grytan

I går hade jag den stora växthusdagen där det förbereds inför sommarsäsongen. Jag hade en stark känsla av att jag ville ha det mer luftigt där och att få in mer energi bland tingen. Sagt och gjort – jag flyttade på några saker som i princip stått på samma plats sedan växthuset byggdes. Så lätt att fastna i att saker och ting ska vara på ett visst sätt! Tanke: Ibland är det bra att röra om i grytan!

Rabarbersäsongen är här! De första är de godaste. Jag testade en kombination av recept från boken Gröt av Hedvig Lindenbaum. Inte minsta gröt denna gång, men i boken finns ett förtjänstfullt kapitel om tillbehör. Här blev det fläderkokta rabarber med mandelkrisp och mascarponekräm. Mums! Tanke: Mat handlar så mycket om kombinationer såväl i smak som i strukturer.

Vintage handlar mycket om att se möjligheterna i stunden och det som finns framför näsan. Om man blundar kan det vara borta. I lördags fann jag en kofta i kashmir som sålts på Harrods i London. Det är svårt att lämna sådan kvalitet och känsla i ett plagg, även om storleken är i största laget. Vissa plagg fungerar utmärkt oversize där det gäller att tänka utanför boxen med kombinationer. Tanke: Kvalitet har alltid trumf på hand.

Med hopp om en fin start på veckan!

Svep – Vårvindar friska

Hej!

Våren på reträtt med ilskna nordanvindar. Tröjan på igen. Ändå tacksamhet över att naturen stillar sig. En tid av förundran och eufori tillsammans med det sköra och känslorna utanpå. Sedan senaste svepet har jag skrivit om förra helgen med växter, klassisk stil och en vintageblus samt äppleblom hos Bara vackra ting med lite tips kring stilleben. De stackars sticklingarna från trädgårdsmarknaden står kvar i sina papperskrukor, så hög tid att ge dem omsorg och jord!

Vi får se om det blir någon grillpremiär i kväll eller om regnskyarna drar åt vårt håll. Jag känner mig så sugen på sommarmat nu! Har du någon favoritsås som du alltid gör till grillat eller fina vegetariska tips – grönsaker att grilla – skriv gärna en rad. Visst är det alltid favoriterna man vill åt. De där återkommande inslagen som man gör utan att blinka. Jag lovar att dela med mig av mina framöver.

Vi tar lite fint från veckan -bland annat två dokumentärer som jag tyckt mycket om, ett porträtt som fångat mig och trädgårdens skatter. Hoppas du finner något du som inspirerar!

Hälsningar Weronica

Den första lite större trädgårdsbuketten med tulpaner, narcisser, syrener och några äppelkvistar i en enkel munblåst tung vas på fot. Jag har plockat fram den stora kameran igen och känner mig mycket ringrostig. Telefonen har många fördelar. Den är alltid med, smidig och gör att många fler bilder blir tagna. Men visst är det något särskilt med att arbeta med ljuset och de små skiftningarna i kompositionen?

Tycker du om porträtt? I veckan stal den här distingerade herren mitt hjärta. Jag fann honom på baksidan av en stadsmiljö från 1931 som jag lyfte ner från en hylla. Frågorna är många. Vem är han? Varför blev han övermålad? Här blev baksidan huvudsaken för mig: Nu får han hålla mig sällskap i min studio här hemma. Porträtt är känsla tycker jag. Viss konst kan oroa och behöva lite tillvänjning. Med en människa som tittar på mig vill jag känna en samhörighet på en gång. Jag tycker om uttrycket i hans ansikte. Ett visst mått av melankoli anas. Hos mig får du glänsa.
Två guldkorn till dokumentärer – Ner till min far av Jesper Ahlcrona om Jonas Lundqvist och Tapetmannen av Nicholas Wakeham om Nils Markus Karlsson. Båda handlar om män och deras passion – musik och tapeter – men är annars tämligen olika i stämning. Jag har tänkt mycket på dem sedan jag såg. Ner till min far handlar för all del om musik, men mycket mer om kärleken mellan far och dotter och livet i stort. Tapetmannen älskar sina tapeter, men även där blir ämnet nyckeln till något större. Jag rekommenderar båda varmt.

Jag har fått önskemål om att skriva lite om trender på andrahandsmarknaden. Sådant är alltid kul. Vill du se mer sådant här? Man kan väl säga att jag fick rätt i denna fem år gamla spaning. Om det är något som känns nu så är det klassiska gipser på väggarna.

Och vad säger vi om klassiska väggreliefer? Jag inser att jag prövar den estetiska kompassen rejält nu, men jodå. Jag tror att detta kommer igen. Vi är för närvarande så inspirerade av klassiskt antikt – inte minst genom brittiske designern Luke Edward Hall. Det finns en stor produktion av antika motiv av danska skulptören Thorvaldsen på andrahandsmarknaden. För övrigt kan man gå på en virtuell vandring i museet i Köpenhamn här om man vill få ännu mer inspiration i denna riktning.

Härmed förnyar jag mitt medlemskap i Randiga klubben! Som sagt – vårkänslorna leder alltid till det mer preppy stråket som jag skrev om här. Det är alltid roligt att plocka fram favoriter i garderoben som hängt med genom åren. Det här är tredje säsongen med denna blus – köpt vintage från COS. Tänk vad den har fått vara med om. En modell som passar till mycket. Ränderna går aldrig ur.

Jag känner stämningen med denna favorit.

Trevlig helg!

Följ mig gärna för vintage till försäljning och mer inspiration på @baravackrating

Stilleben i äppelblomstider

REKLAM FÖR EGEN VERKSAMHET

Jag vet att vi är många som tycker om att arbeta med stilleben i inredningen. För mig upphör det aldrig att bli intressant. Det är tacksamt att bygga upp små miljöer som kan förankras i säsong. Jag är alltid ute efter vackra föremål som passar in hemma hos de som inreder klassiskt.

Vad kan man tänka på när det gäller stilleben?

  1. Blanda material för att skapa spänning bland tingen. Här syns glas tillsammans med en keramikvas. Ramen i tavlan bidrar med metall. Mix ger spänst åt det utvalda. Tingen lyfter varandra.
  2. Tänk på att få in djup och höjd i ditt arrangemang. Det är tacksamt att använda en bok för att få upp tingen och att arbeta med olika nivåer.
  3. För in säsong i dina stilleben. Det uppenbara är naturen, men det är även fint att föra in olika färger och saker som man förknippar med en årstid.
  4. Utmana det konventionella. Luta en tavla mot en vägg på ett sidobord istället för att sätta upp den. Speglingarna i glaset skänker liv och reflektioner till det som står framför.
  5. Blanda storlekar och tänk gärna ojämnt antal. Eller gör tvärtom! Samla flera av samma. Regler är till för att brytas!
Här syns ett tryck med ett klassiskt stilleben med äpplen I mina rum av Mac Hamilton. Konst kan oroa och väcka tankar. Här är det snarare ett motiv som ögat känner igen och som med lätthet kan infogas i en inredning. Tavlan är vacker i ett kök eller en matsal och fint i sammanhang med andra tavlor.
Och vem tycker inte om formen av kunskapens frukt? Glas är fint i inredning då det ger speglingar och släpper genom ljus. Här kontrasteras lättheten i äpplet med bladet med en riktigt tung glasprydnad i spikoptik. De samspelar fint med varandra och fungerar även i ensamt majestät.

När det gäller keramik vill jag fångas av en känsla när jag håller i föremålet. Just som i denna vas av Fred Forslund. Jag tycker om glasyr som känns levande och där man ser såväl handens verk som att föremålet har levt. Det taktila är viktigt, samtidigt som formen är av vikt för att kunna omfamna olika blommor över året.

Jag hoppas att du fick inspiration till att leka med dina stilleben!

[Samtliga föremål i detta inlägg kommer snart till salu på @baravackrating. Är du intresserad av ett föremål hör av dig till mig genom DM på Instagram eller mejla till baravackrating@gmail.com. Varmt välkommen!]

Från helgen – Klassisk stil, pelargoner, trädgårdsbukett och en vintageblus

Hallå första helgen i maj. Du bar allt med dig isande kalla vindar lagom till vi skulle åka på den traditionella trädgårdsmarknaden här i Gamla Linköping. Korgen fylldes upp med grönt, men fikat får vänta till en annan dag. Här hade man snarare behövt handskar!

Solen skymtade tillräckligt mycket för att jag skulle ta på mig mina solglasögon.
Det blev i vanlig ordning två favoriter – vildpelargon och Bontrosai. Titta lite extra på de sorterna om ni får möjlighet. De ser lite annorlunda ut än klassiska pelargoner.
I år fick jag tag på ett stort exemplar av den här favoriten. Jag tycker om att den ser ut som ett litet uppstammat träd med sina fransiga blad. Den får ett lite skulpturalt uttryck.
Det är bedövande vackert ute, men allt är så tidigt i år. Som sagt, eufori och undran i samma tanke. Jag var i vanlig ordning klädd i klassisk stil med vårens bästa secondhand-köp – Beadnell från Barbour. För att understryka det uttrycket hade jag en äldre väska från Mulberry – även den vintage och ett par Blundstone på fötterna. Tidlöst i en stil som jag alltid återvänder till.

Här hemma gjorde jag säsongens första lite större trädgårdsbukett. Syrenerna har börjat blomma redan. Galet tidigt!

Syren tillsammans med några kvistar från äppelträdet, tulpaner och de sista narcisserna.

Den här blusen tror jag kommer bli en favorit i sommar! Kvaliteten är sådan där hård bomull som är tätt vävd på ett sätt som man inte känner längre. Med tanke på passformen med ballongärm, stor krage och markerade axlar gissar jag att den här kommer från 80-talet. Jag tycker särskilt mycket om blommorna vid ärmsluten. Så fint sytt! Jag brukar ofta ta en titt bland de vita blusarna vintage. Det kan finnas godbitar!

Jag önskar fin start på veckan!

Svep – Sköna maj välkommen

Hej!

Så roligt att ni har börjat finna er väg hit! Det känns extra kul med ett kommentatorsfält med liv i och den dialog som kan skapas där. Jag märker hur mycket jag har saknat allt här! Sedan senaste svepet har jag skrivit om Tio hörnstenar i sommargarderoben och Tankar på Valborg. Roligt med så mycket respons på mitt stilinlägg! Jag tycker själv att kläder är roligare än någonsin. Den största bidragande orsaken till det är att mitt secondhandfokus kom att innefatta garderoben. Jag fastnade länge i att allt kändes retro, men sedan jag började köpa klassiskt dammode på det sättet känns det roligt och berikande!

Våren har exploderat utanför fönstret. Man kan inte ta bort blicken länge för saker och ting går i rekordfart. Häggen blommar här i Linköping och syrenerna lär inte vara så långt bort. Hittills har året varit en kombination av eufori blandat med en rejäl dos av lite mer dystra tankar över att allt är så tidigt. Man får försöka glädjas åt säsongerna och samtidigt behålla kompassen som ifrågasätter och undran hur framtiden skall se ut.

Jag har samlat lite fint till er denna första helg i maj. Hoppas att du finner något som du tycker om!

Hälsningar Weronica

Nu inleds tiden med möjlighet till de lite större arrangemangen. Här har jag blandat det som blommar i trädgården tillsammans med lite sly från ödetomt. Här är det tacksamt att arbeta med ett större kärl – t ex äldre soppterriner – och ett hönsnät i. Om man skall ställa skålen på ett sidobord är det lätt att sticka i blommorna från ett håll och därmed göra dem som vackrast från ett håll. Här är det bara att gå på känsla och vad man själv tycker är vackert.

Har den klassiska efterrätten Gino fallit lite i glömska även för er? Jag påmindes om det goda i senaste Allt om mats Valborsmeny. Där finns en enkel variant med blåbär som blandas med lite socker, potatismjöl och toppas med vitchoklad som får lite färg på ca 250 grader i ca 8 minuter. Till det kanderade Macadamianötter (värm nötterna i panna med florsocker som får smälta) och lite god vaniljglass till. Mycket gott med en liten arbetsinsats, precis som jag själv gillar det.

Klorofyllen regerar inspirationsmässigt. Kryddor planteras. Frön skall i jorden. Jag värmer upp med Stil i P1 som ägnar sig åt Historier från trädgårdens spirande vårgrönska.

Klassiska inköp från andrahandsmarknaden: Liten kanna av Monica Bratt för Reijmyre Glasbruk, äpple av Gunilla Kihlgren och ett keramikfat som stal mitt hjärta med sin glasyr och form. Jag är alltid ute efter kvalitet. När försommaren nalkas vill man inte fundera på hösten. Jag sparar därför Gunnar Ekelöf till “syrsorna filar” igen. Däremot – se klassiska studentsången från Lund . Där framförs det ett nytt stycke som tonsatt Ekelöfs Silversång och dess blommande stenar. Så fint.

Jag bläddrar en hel del i den här för tillfället. Kakor har bakats och pärmen har redan fått en fläck på sig. Men det är i sin ordning. Så skall det vara med böcker som används och som man tycker om.

I helgen hoppas jag att det blir traditionell trädgårdsmarknad uppe i Gamla Linköping. Det är väl värt att titta efter liknande begivenheter i sin närhet. För vad slår pelargonsticklingar i mjölkpaket som köps från en entusiast? Inte mycket om man frågar mig.

Jag avslutar med traditionsenliga toner. Gråtmild som man är just nu.

Trevlig helg!

Tankar på Valborg

Kära Valborgsmässoafton! Du är allt på en gång. Längtan, förväntan, på randen till försommaren. Skörhet, känslorna utanpå kroppen, isande vindar. En sak är säker. För mig är det en dag när jag har nära till nostalgi och att återvända till mina klassiker. Känner ni på samma sätt?

Du kanske aldrig når dit du vill nå Men du når mig
Du kanske aldrig får den du vill få Men du får mig

Håkans Valborg Alltid med ett stänk av vemod där vid elden. När jag tänker på hur jag stod där och längtade så mycket. Att få ha min hand i någon annans. Och känna livet i mig. Många år senare vid samma eld med mina barn springandes runt benen. Tjatandes om korv och godispåsar och att få gå närmare. Röklukten i deras fleecejackor när jag lyfte upp dem och de lade sina armar runt min hals. Nu så fint att ibland få stå där tillsammans när de är utflyttade och bara till låns. Tidens gång blir extra påtaglig en dag som denna.

Det är precis nu som morgonrundorna är som allra vackrast. I ett hav med sovande vitsippor och solen som bryter fram i den skira grönskan.

Snart är sommarn här i purpurvågor guldbelagda, azurskiftande
ligga ängarne i dagens lågor och i lunden dansa källorne

Vintern rasat ut  Tanken om att allt ligger framför oss ännu en gång. Naturen skänker vissheten, när himlen ler i vårens ljusa kvällar och solen kysser liv i skog och sjö.

Ja visst gör det ont när knoppar brister. Varför skulle annars våren tveka?

Varför skulle all vår heta längtan bindas i det frusna bitterbleka?

Karin Boyes dikt är gömd bakom överanvändningen i mer eller mindre bra vårtal, men den förtjänar att läsas i sin egen rätt. Kärleken till klassikerna är alltid stor hos mig.

Jag lämnar er med något som alltid kommer till mig denna dag. Madicken på väg till elden med sina nya sandaler.

Det blir kväll till sist, snart ska majelden tändas. Och nu ska väl sandalerna på. Nej, det ska de inte. Mamma säger ifrån, kan man tänka sig. “Vad ska man köpa sandaler för om man nu hela tiden ska gå runt i de här gamla kängorna?”

För hoppet är det sista som överger även en kylig valborgskväll, eller hur?!