Monthly Archives: March 2009

Så ja

urklipphusohem-copy.jpg

Som bekant befinner vi oss inte i ett stenhus från 1923 i Skåne, utan i platt nybyggarland. Inspirationen är dock fri. I nya Hus & Hem som anlände i dag, finns ett fint reportage som mina ögon fastnade på. Jag tycks alltid återkomma till den där innergården, men den får vi inte till här hur man än gräver. De andra beståndsdelarna som i gräs, grus och trätrall blir det dock även hos oss. I första läget blir det fokus på grunden i trädgården. Man kan blott drömma om de där 1600 plantorna som kom på lastbil för att planteras ut till en frodig trädgård som i reportaget. Men med lite i taget så kommer man framåt. Just nu går det ändå snabbt i lerlandet. I eftermiddags anlände flera pallar med sten till garageuppfart, gångar och trappor. Det skall bli så obeskrivligt skönt att inte sjunka ned i lera utanför huset!

Egna bilder ur nya Hus & Hem. [Och jo, man måste nog ha bott i ett nybygge för att bli fullt lika fixerade vid lera som vi har varit ett tag ;)].

Sött

sommarenssotaed-copy.jpg

Liten hängig son målar dinos. Jag trixar med en egen font. För hur kul är inte detta som har cirkulerat på diverse bloggar – jag såg det först hos Ann-Louise –  den senaste tiden? Svar – Det är jättekul! Och lite halvklurigt att få till det. På bilden syns mitt första test. Jag skall göra några fler omgångar för att försöka få till storleken och höjden på bokstäverna. Dock – för att vara första försöket med en alldeles gratis genererad font känns det ganska skoj att se sin egen handstil på skärmen :). Testa Ni också!

Och så boken då. Systrarna Eisenman kommer ut med en pastellig vackert stylad bok lagom till syrenerna slår ut. Det är ingen högoddsare att antaga att Sommarens söta ligger alldeles rätt i tiden och har potential att bli en stor favorit hos många, inklusive mig själv. Förhandsbokning klar!

Stora maskiner

gravmaskined.jpg

Jamen äntligen blir det lite stora maskiner här på sidan. Det var väl sannerligen på tiden :). Nu grävs det för fullt på tomten. Barnens fascination inför grävmaskiner har avstannat lite, annars hade det sannerligen varit första parkett här nu. Det grävs, körs grus och läggs ut markväv. Med all respekt för denna process – jag ser mest fram emot när det är klart.

gravmaskin1-copy.jpg

Här ser man utgrävning för det trädäck som skall löpa utmed husets baksida. Framför och vid sidan om garaget skall det ligga singel. På den ytan planerar barnen för poolparty och jag för kryddodling i lådor. Det skall bli så oändligt skönt med en trädgård!!!

Nyordning i köket II

För nästan precis ett år sedan skrev jag ännu ett inlägg om denna eviga vardagsmat – Inte i dag igen! Då hade jag läst en artikel i amerikanska Cookie om projektet 30 Meals in 30 Days. Tanken där var att laga trettio nya maträtter på lika många dagar för att bryta vardagsslentrianen och få lite fart på matinspirationen. Men inte gjorde vi det inte. Nej då. Same, same blev det som så många gånger förr. Men nu – banne mig – har vi faktiskt känslan av början på något nytt i köket!

4* köksinspiration: Smart vas från Isabella Smith (fyra glasflaskor binds samman med ett snöre) som lätt kan omvandlas till gör-det-själv hemma i köket. Det är dags att byta ut inspirationsböckerna efter en ny säsong – Mat i blomstertid av Ulrika Jisland och Anna Jonassen om mat från påsk till midsommar. Vitt, trä och färgklickar i vackert kök från Boligmagasinet fotograferat av Bjarne B Jacobsen. Personliga favoriter i köket – linnehanddukar Manhattan från Klässbols.

Varför gör man något helt plötsligt? Jag vet inte. Kanske våren. Kanske känslan av det nya köket. Kanske alla oinspirerade sjukdomsperioder under vintern som definitivt fick en att vilja ha något nytt än standardmenyn. Den största sparken i baken fick jag av den nya sidan Veckomatsedeln.se. Jag har suttit med alla mina kokböcker och försökt få till matlistor många gånger. Det har fungerat ett tag för att sedan falla platt. Jag gillar konceptet med att få något färdigt att utgå ifrån. Här får man listor och menyer serverat och klart. Det är bara att handla hem grejerna och sedan laga i ordning.  Förra veckan provade vi nästan allt. Och allt var gott.

Visst är det en härlig känsla att vara lite sådär nyfrälst ;)?! Man tror sig se början på något nytt. Energin flödar. Det gamla känns just – gammalt. Vi har provlagat mer denna vecka, än vad vi har gjort på mycket länge. För jag är lite sådan. Om jag bara kommer igång med något, så brukar det rulla på. En idé föder en annan. Helt plötsligt känns det helt naturligt att stå och göra sådant som jag tidigare har avfärdat som krångligt, för tidskrävande eller för komplicerat i smak- och ingredienslistan. A och O är att ha grejer hemma tycker jag och att våga prova såklart. För oftast blir det riktigt bra.

Barn ett har mottagit nyordningen med skepsis. Barn två har mottagit nyordningen med grav skepsis. I kväll ser de fram emot Korv Stroganoff. För då måste mamma smaka. Och det brukar hon inte göra ;).

Varje dag: 30 mars

hrum.jpg

Jo, man är ju alldeles knäppt ologisk som mamma. Ibland beklagar man sig över krökt ryggrad och barnarmar som fäktas i sömnen – kadang – en rak höger mitt i pannan. Eller när man ligger precis på sängkanten och liksom balanserar. Eller när man vaknar med en varm känsla och upptäcker den stickande doften av – kiss. Eller när man får täcka hela sängen med handdukar in case. Men så kommer det nätter när det inte ligger en liten varm kropp precis intill. Och då saknar man det såklart.

I morse, ljust och extra tröttigt, fick myrorna dansa tango på liten rygg i eget rum. Först kommer den busiga eldmyran. Sedan kommer den lilla, lilla eldmyran. Och sedan kommer den STORA eldmyran. Och då brukar den lilla kroppen sträcka på sig med ett leende.

Sommartid

gronklanningcollageed1.jpg

Sommartid. En timma mindre. ZZZZ. Men ändå. Naturligtvis. Lysande utsikter till ljusare dagar :).

* Grön blommig klänning från Indiska med krage och markerad midja i fint femtiotalssnitt. (UPDATE: Nja, midjan satt lite högre upp IRL i affären]. En samstämd mönstermix i olika färger blir bara snyggt. Här syns lyxig sidenscharf från La Redoute. Danska Kamilla Antonio gör de allra vackraste armbanden med tyger från Liberty. Armbanden finns hos Kyss Johanna.* Neutraler i form av klassiska canvasskor från Chipie och Have 2 Have samt väskan Sweet Shopper från Ceannis.* Skönt till kinden –  nya Papa don´t Peach från Too Faced, skönt till läpparna – läppsalva med körsbärsdoft från Carmex och skön favoritdoft av citron  från Crazy Libellule.

Och så de lysande utsikterna då – Penguinmugg från Utvalt.

Denna ljuva sommartid!

Utvalt: Bookbinders Design SS-09

bookbindersdesignss09-copy.jpg

Som bekant tillhör svenska Bookbinders Design mina personliga favoriter. Jag blir i linje med det glad att se deras produkter för våren och sommaren. Jag tycker om hur man har kombinerat färgerna. Skrivseten är så vackra och en utmärkt present till stundande högtider. Jag har en illrosa skrivbok i min ägo och dess uttryck piggar sannerligen upp!

Pressbild från Bookbinders Design.

Kulört

plock27marsed1-copy.jpg

Ibland trasslar man in sig, så att man nästan inte trasslar ur sig. Men så fick det bli denna sista fredag i mars. Dagens brinnande fråga i takt med fredagsmysprasslet är såklart – vem vinner Let´s Dance :)?! Ha en riktigt fin fredag!

Läsa: En av de stora favoriterna i bokhyllan för såväl stora som små är Jonna Björnstjernas Sagan om den underbara familjen Kanin och monstret i skogen. Nu kommer uppföljaren Fru skräck. Bu!Sova: Shyness är ett nytt svenskt företag som saluför hemtextilier med en klassisk stil. Produkterna finns bland annat hos Svenska Inredningsbolaget. Det är inte utan att man blir lite behagligt nostalgisk över örngotten med spets och knytband.Se: Under helgen pågår den stora mässan Nordiska trädgårdar. Plantagen lanserar i samband med mässan ett koncept med fyra olika trädgårdsstilar – nordisk trädgård, modern trädgård, asiatisk trädgård och romantisk trädgård. På deras sida kan man göra ett test för att utröna vilken typ man är. För mig blev det mycket spridda skurar. Vi får väl se hur trädgårdsprojektet utvecklar sig med det i bakfickan :). På sidan finns även en liten virituell trädgårdsplanerare som kan vara kul att testa. Efter en tur i trädgården, skulle jag gärna gå på Nationalmuseums utställning om Prerafaeliterna. Ett fascinerande bildspråk som bland annat influerade William Morris mycket.Göra: Inga utställningar för mig denna helg dock.  Så kanske dags att se över förråden i garderoberna? Hänga undan och hänga fram. Rensa. I dag är det vinteroverall på igen, men mycket snart behövs det andra typer av kläder. Funkar regnställen i vår igen? Utebyxor? Vindjackor? Fin sommarkjol från La Redoute. Skor och liten brosch från H&M.Äta: Lång Fru Kost. Brickan av Maria Dahlgren finns hos Juniform.

I bakgrunden syns detalj av textilien Susanna av Edholm & Ullenius för IKEA.